fbpx
projevtrol1.Jak se žije v projektu?

Podmínky se liší projekt od projektu. Někdo může žít v domě nebo bytě společně s jinými rozvojovými instruktory, jiný v chatrči nebo v buši.

2.Když nebudu v projektu spokojený, můžu odejít?

Ano, můžeš využít zpátečního lístku domů. Nicméně, nejprve se pokusíme společnými silami najít nějaké řešení problému, který  by jinak vedl k opuštění projektu a to tak, aby jsi v něm mohl zůstat. Vždyť po tom, co jsi tvrdě pracoval na tom, aby ses do něj dostal... Jiným řešením může být změna projektu.

3.Jak vypadá “normální” den v projektu?

Život v Africe a Indii se liší projekt od projektu. Běžný den se může velmi lišit.
Buď připraven na brzké ranní vstávání – den obvykle začíná v 05:30, snídaně v 06:00. V 06:30 vyrážíš do práce, buď do školy, kanceláře nebo vesnice. Práci začneš v 07:00 a to ať už přípravou na výuku nebo na práci. Práce začíná v 08:00, ve 12:00 je oběd, pokračuješ do 16:00.

Odpoledne můžeš organizovat kulturní, skautský, literární nebo sportovní program a po večerech se můžeš připravovat na další pracovní den.
Připrav se na velmi nabitý program!

4.Jak můžu zůstat v kontaktu se svou rodinou během pobytu v Africe nebo Indii?

Na většině místech je telefon, fax a počítače s internetovým připojením. V některých odlehlejších místech v buši je jen telefon přes satelit.

Většina DI má přístup na internet 3-4x za týden, někteří jednou týdně a na pár místech jen jednou měsíčně. Klasická pošta je velmi pomalá.

5.Může mě moje rodina a přátelé navštívit během mého pobytu v Africe nebo Indii?

Možné to je, ale všechny návštěvy musíš předem prodiskutovat s tvým učitelem ze CICD a s vedoucím projektu. Místo, kde budeš, není určeno pro to, hostit a starat se o případné návštěvníky. Nejlépe uděláš, když si návštěvu naplánuješ na dobu, kdy budeš mít prázdniny.

6.Během období v projektu, budu mít nějaké volno?

Většinou máš jeden týden volna. Vedle toho 1-2 týdny tzv.  investigation period – dobu, kdy poznáváš zemi, ve které jsi, pro zlepšení fungování tvého projektu. V tomto období máš příležitost cestovat po celé zemi.

7.Můžu v Africe pracovat jako doktor?

Jako doktor to není možné. Projekty Humana People to People se více zaměřují na prevenci proti nemocem, stejně tak na čistotu pitné vody, prevenci proti malárii, prevenci proti šíření HIV/AIDS, pěstování ovoce a zeleniny pro více výživných hodnot,...
Rozvojoví instruktoři rovněž staví a zakládají kliniky a zdravotnická centra, organizují očkovací kampaně. Místní zdravotní sestry dostanou vakcíny a tím jsou chráněny při práci na klinikách.
Ačkoli, jsi-li kvalifikovaný doktor nebo sestra, svého vzdělání můžeš jistě využít.

8.Kdo jsou projektoví vedoucí?

Projektoví vedoucí jsou odborní pracovníci, které zaměstnala Humana People to People. Někteří jsou místní, někteří ze zahraničí. Vedou projekt minimálně  po dobu 5 let. Někteří pracovali po mnoho let pro Humana People to People, jiní, kteří jsou nově zaměstnaní, byli před nedávnem také dobrovolníky.

9.Je možné zůstat v projektu déle než 6 měsíců?

Ne. Ale je možné vrátit se zpátky po skončení projektu. Máme tu program pro Senior DI – můžeš se stát v týmu co-teacherem*.
Někteří DI se po skončení programu rozhodnou stát se projektovým vedoucím, zavážou se na minimálně 5 let a odejdou zpátky do Afriky či Indie.

*co-teacher – je bývalý rozvojový instruktor, který se vrací s novým týmem znovu do Afriky nebo Indie. Pro tým je oporou, protože už má zkušenosti. Pomáhá, radí, učí.

10.Jak je to s jídlem v Africe nebo Indii?

Na většině míst si budete vařit sami. Dostaneš příspěvek na jídlo a kapesné. V některých projektech, jako v “Teachers Training Colleges” budeš jíst jídlo každý den ve škole.