Main Page in EnglishIn PortugueseIn SpanishIn BulgarianIn HungarianIn Czechkorea33germany33japan32

Apply Now!

Vítejte


Na této stránce se dozvíš základní informace o našich studijních programech. Nahlédneš do života naší školy a jejich obyvatel. CICD (Škola pro mezinárodní spolupráci a rozvoj) je místem plným dobrovolníků z celého světa. Lidí, kteří se rozhodli společně čelit ožehavým tématům dnešní doby a aktivně se zapojit do boje proti chudobě.Od roku 1998 jsme v CICD vyškolili několik stovek rozvojových instruktorů – lidí všech věkových kategorií, na osmdesát národností, studentů odlišného vyznání, vzdělání a zkušeností. Lidé sem přicházejí, aby se zapojili do projektů v jižní Africe a Indii.Pod hlavičkou organizace Humana People to People společně pracují na zlepšení tamějších podmínek. Na chvíli se zastav a představ si: celkem máme 11 sesterských škol se stejnými programy. Naši studenti společně s námi a všemi dalšími tisíci lidí zapojených v rozvojových programech vytvářejí opravdu jedinečnou mezinárodní skupinu, která se nebojí zaujmout stanovisko a aktivně působit v těžkých chvílích pro dnešní svět a to zejména v oblasti sociální diference – rozdílu mezi chudými a bohatými. Ve světě odděleném hranicemi a válkami, ve světě ovládaném chamtivostí těch, kteří mají mnoho a chtějí ještě více, je něco takového mimořádné.Naše hnutí je postaveno na komunitě, důvěře, společném postupu a respektu ke každé jednotlivé lidské bytosti. Ve světě, kde násilné konflikty rozdělují společnost a vytvářejí nedůvěru a lhostejnost k lidskému životu, usilovně bojujeme ve všem, co děláme, za šíření našich myšlenek.Být „Chudý“ znamená, že tvoje situace je natolik zoufalá, že potřebuje pomocnou ruku k tomu, aby ti ukázala světlo na konci tunelu, že je že je možné najít způsob, jak uživit svoji rodinu teď i v  budoucnosti. Nepoužíváme tento termín ke zdůraznění chudoby jenom pouze jako fenoménu, který je studován a teoretizován, ale vidíme v něm dav „Chudých“ – zástup lidí jako ty a já, kdo nedostal příležitost a kdo se stal obětí staletého vykořisťování zeměmi z naší části světa – zneužívání, jenž trvá dodnes. Více jak polovina světové populace žije pod úrovní méně než 2,5 dolaru za den. Je to ostuda, a proto je potřeba to změnit. Jako jeden člověk, pokud budeme stát při sobě, dokážeme pohnout horou.


Jsme pevně přesvědčeni, že jediná cesta ke změně ve světě spočívá v tom, když se všichni lidé spojí a nahlas řeknou „už toho bylo dost“ a pokusí se vytvářit budoucnost takovou, jakou chtějí pro sebe a pro další generaci. Nemůžeme čekat na jednání vlád a úředníků. Situace „Chudých“ se rozhodně nelepší ba naopak, zhoršuje. Průměrná spotřeba rodiny v Africe za posledních dvacet pět let poklesla o 20%. Jak je možné, že se může něco takového odehrávat v době všemožných prostředků, know-how a technologie? Odpověď je prostá. Bohaté a vyspělé státy zavírají své hranice, vymáhají splátky ze zoufalých a chudých zemí. Současně jim sami diktují podmínky půjček a dotací, které namísto toho aby tak sloužili chudým a potřebným, slouží spíše jejím vlastním zájmům. A toto je jenom jeden z následků ekonomického systému, který je řízen osobním ziskem.

Pro jednotlivce toto všechno může být skličující. Pokud k tomu přidáme účet za naši lhostejnost k životnímu prostředí, je nejvyšší čas jednat. Po určitou dobu bylo obtížné analyzovat následky globálního oteplování. Někteří tvrdili, že k ničemu takovému nedochází, jiní vykreslili bezútěšný obrázek vývoje, který přesně koresponduje s oteplováním země a ke kterému dojde v následujících padesáti letech. Nyní nejsou žádné pochyby o tom, že skutečně dochází ke změnám klimatu. Někteří vědci tvrdí, že je příliš pozdě na to to zvrátit. Všechno, co můžeme udělat, je se připravit na nejhorší. Naši politici a lídři nejsou schopni se sjednotit a vytyčit jasný směr. Všichni víme, že fosilní palivo, které spalujeme ve velkém, začíná ubývat. Také si uvědomujeme, že dochází k nárůstu světové populace a že zároveň k tomu to největšímu nárůstu dochází právě v nejchudší části světa. Je jasné, že životní styl a úroveň spotřeby, ve které žijeme, nemůže pokračovat tímto způsobem. Jsme svědky rostoucího počtu vážných přírodních katastrof – tsunami, lesních požárů, záplav, zemětřesení. Je tedy zcela logické mít nějaký plán a strategii. V tomto ohledu však nemůžeme spoléhat pouze na světové lídry. Proto se musíme spojit a začít vytvářet zcela odlišnou budoucnost.


Jeden moudrý filosof jednou řekl: “Porozumět problému znamená ho vyřešit.“ To samé platí pro výzvy, kterým budeme čelit v následujících dekádách. Správný postup můžeme zaujmout pouze tehdy, když se jim postavíme, prozkoumáme, porozumíme a naučíme se, jak k nim přistupovat. Stejně se to týká i CICD. Všechny naše programy mají pevný základ v problémech současné doby. Základem je skutečnost, že žijeme a pracujeme jako kolektiv. Výzvy, kterým čelíme, jsou příliš veliké na to, abychom je vyřešili sami.


Naše práce je rozvíjena na všech úrovních. Snažíme se měnit věci k lepšímu. Ať už v projektech v Africe a Indii, v CICD, v široké komunitě, v týmech a skupinách, s každým z nás osobně. Není to cesta jednoduchá. Rozvojová práce je vzrušující a náročná zároveň. Neexistuje žádný obecný návod. Jak pomoci zlepšit situaci komunity v Malawi? Správnou odpověď nenajdeš v encyklopedii. Možná že tu ani žádná správná odpověď není. Je nutné zapojit svoji představivost a kreativitu, musíš se poučit ze svých vlastních chyb, být odvážný a nikdy se nevzdávat. Studium ti může pomoci ke správným analýzám, ale nejlepší způsob, jak se něco naučit, je studium v kombinaci s praxí s ostatními. A to je přístup, kterému se ti v CICD dostane. Učení je založeno na akci a ty tu budeš neustále součástí projektů, akcí, plánování a hodnocení výsledků.


Všichni se rovným dílem podílíme na chodu školy. Mezi naše povinnosti patří odpovědnost nejen za samotné vaření ale celkový chod v kuchyni, dále udržování čistoty a pořádku. V případě nutnosti provádíme také drobné údržbářské opravy. Dále máme k dispozici svoji vlastní zahradu, na které pěstujeme vlastní ovoce a zeleninu. Pravidelně provádíme kontrolu vozidel a společně se podílíme na ekonomice. Život v komunitě nás učí starat se jeden o druhého a navzájem se od sebe učit a rozvíjet. Pro mnohé je to vůbec poprvé, kdy se musí naučit sdílet věci společně s ostatními, což občas vede k výměně názorů. Všichni jsme rozdílní, ale to nám právě dává možnost jeden druhému naslouchat, diskutovat a nacházet co možná nejlepší řešení pro všechny. Učí nás to, jak být lepšími při komunikaci s druhými.


Naše výukové metody jsou netradiční a náročné jak pro naše studenty, tak pro samotné vyučující. Abychom ze všeho vytěžili maximum, musíme se všichni aktivně zapojovat.


Prohlédni si naše webové stránky a v případě jakékoliv otázky, neváhej a kontaktuj nás.

Movies from CICD's programme

When I was in Africa - 6 months volunteer experience CICD May team 2015
When I was in Africa - 6 months volunteer experien...

Our May Team 2015 speaks about their experiences in projects in Zambia and Malawi. To know more visit http://...

CICD - Our reasons to be here
CICD - Our reasons to be here

Some of the members of CICD shared their reasons why they joined the College, what moved them to change their ...

Six Months As A Volunteer In Zambia
Six Months As A Volunteer In Zambia

Liliana from Portugal talks about her six-month experience as a CICD Volunteer in Zambia

CICD   take action in the fight for a better world
CICD take action in the fight for a better world

Enjoy some "snap shots" of the life and activities at CICD - a place for people from many countries, in all ag...

Life in Moçambique through the eyes of Kiyomi
Life in Moçambique through the eyes of Kiyomi

Kiyomi Iida from Japan was a DI at CICD in the November team 2008, and did her 6 months service period in Moza...

August Team 2012- England to Guine-Bissau
August Team 2012- England to Guine-Bissau

Travelling overland to Africa is part of the programme for Fighting with The Poor / August team 2012. Here the...

Volunteer in India - Project 2
Volunteer in India - Project 2

Meet Ricardo and Nhuria, 2 Development Instructors from CICD at Academy for Working Chldren in Dhanwapur Gurg...

CICD live Music Event
CICD live Music Event

Monday 8. April 2013 a Live Music Event to support the travel overland to Africa of August team 2012 took plac...

Volunteer in Africa - From England to Africa with CICD
Volunteer in Africa - From England to Africa with ...

Meet the November team 2012: Fighting with The Poor / 18 months. Follow them throught the 6 months of studies ...

Volunteer in Africa or India with CICD
Volunteer in Africa or India with CICD

Are you ready for big challenges? Would you like to take action together with others to make the world a bette...

Welcome Song
Welcome Song

When Zlatko and his DI-trio from CICD arrived at the project in Zambia, they were greeted in the local school ...

Volunteer in India - Ricardo experience
Volunteer in India - Ricardo experience

Rcardo experience: Ricardo tells about how he prepared at CICD in England and then together with team mate Nhu...

Project DAPP Namibia
Project DAPP Namibia

DAPP means Development Aid from People to People, one of Humana's member organisations in Namibia. This film t...

Volunteer in India - Project 1
Volunteer in India - Project 1

Ricardo and Nhuria, Development Instructors from September team 2011, tell more about their experiences workin...

CICD - Winestead Hall - Patrington - Hull  - HU12 0NP  - England  - tel +44 (0)1964 631 826  - CONTACT US FORM

S5 Box

Login